Anasayfa / Haberler ve Duyurular


  Herşeyin başı sağlık

  Sağlıklı Hayat Köşesi

  SAĞLIKLI HAYAT KÖŞESİ

   Bu köşemizde sizleri sağlık , iş sağlığı ve iş güvenliği konularında bilgilendirmeye çalışacağız . Haftalık yazılarımızın dışında sorularınızı ve cevaplarını da yayınlayarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız . Hepinize sağlıklı bir ömür dilerim .

  Barbaroshan ÖZCAN

  Mail: b.ozcan@tugraosgb.com


  HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK

  İnsan kolay elde edilenin kıymetini bilmez ve korumak için çaba göstermez . Sağlık da bu değerlerin başında gelir ; İnsan , sağlığın kıymetini , hastalanınca , ölüm korkusu belirince , işinden veya sosyal statüsünden geri kalma endişesi baş gösterince anlar.  Sağlıklı iken ona dikkat etmeli ve olası tehditlere karşı onu korumalıyız . Kaliteli bir hayat için ona genç yaşlardan itibaren iyi bakmalıyız ve sağlık kuruluşlarına hastalanmayı beklemeden gitmeli , gerekli sağlık taramalarından geçmeliyiz . Bu sayede erken teşhis ile hayatımız veya hayat kalitemiz korunur . O halde asıl olan, sağlıklı iken sağlığın kıymetini bilmek ve korumaktır. Bunun yolu , önemli ölçüde mânevî ve ahlakî değerlere bağlılık , kişisel ve çevre temizliği , kötü alışkanlıklardan uzak durmak , zararlı maddeleri kullanmamak , sağlıklı ve dengeli beslenmek , koruyucu aşılar ve spor yapmaktan geçer.

  Sağlığımızın bize Rabbimizin en büyük emaneti olduğunu unutmayalım .

  Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, 
  Olmaya cihanda devlet, bir nefes sıhhat gibi.
  Kanunî Sultan Süleyman


  ENDOSKOPİ VE KOLONOSKOPİNİN ÖNEMİ

  Her yıl binlerce insan mide ve barsak kanserine yakalanmaktadır. Belirtiler başladıktan sonra teşhis konulsa bile artık hastalık daha ileri bir evrede olduğu için hem ameliyatta alınan kanserli kısım daha geniş olmakta, hem kanser çevre dokulara yayılmış olmaktadır. Dolayısıyla etkili bir tedavi için erken teşhis çok önemlidir. 

  Meme kanserinin erken teşhisinde hastada hiçbir bulgu olmasa bile 40 yaşından sonra her yıl mammografi çekilmektedir ve bu sayede birçok hastada erken evrede meme kanseri saptanmakta ve etkili bir şekilde tedavi edilmektedir.

  Ülkemizde mammografi artık insanlar tarafından kabul görmekte, ama mide ve barsak kanserinin erken teşhisini sağlayan endoskopi ( yemek borusu, mide ve 12 parmak barsağının kamerayla görüntülenmesi) ve kolonoskopinin ( kalın barsağın kamerayla görüntülenmesi)  önemi halen tam anlaşılmamıştır.

  Endoskopi ve kolonoskopi hem mide ülseri, gastrit, divertikül, polip, ülseratif kolit, chron hastalığı gibi hastalıkların tanısında önemlidir , hem de mide barsak kanserlerinin erken teşhisinde en önemli tanı yöntemidir.

  Karın ağrısı, iştahsızlık, yanma, ağza acı su gelmesi, iştahsızlık, kg kaybı, kansızlık, tuvalet alışkanlıklarının değişmesi gibi şikayetleri olan hastalarda uygulanan bu tanı yöntemleri, hiçbir şikayeti olmayan hastalarda da 40 yaşından sonra kanser tarama yöntemi olarak gündeme gelmektedir. Avrupa ülkelerinde rutin olarak sağlık merkezlerinden hastalara haber verilerek bu işlemler yıllık yapılmaktadır.

  Ülkemizde de endoskopi ve kolonoskopi merkezlerinin sayısının artmasıyla daha sık yapılmaktadır.

  Kliniğimizde 4 ay içinde 1000 tane endoskopi, 100 den fazla kolonoskopi işlemi yapılmiştir. Hastalar bu işlemlerde acı çekmekten korktukları için iki tanı yöntemi de anestezi uzmanı kontrolü altında tamamen uyutularak gerçekleştirilmektedir. Hastalar birkaç dakika uyumaktadır ve işlem hiçbir acı çekmeden gerçekleştirilmektedir.

  Özen Tıp Merkezi Genel Cerrahı

  Dr. Esra AKÇA