Anasayfa / Haberler ve Duyurular


  “Erken Teşhiste Endoskokpi Çok Önemli”

  Özen Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Esra Akça, Endoskopi tanı yönteminin erken teşhis için çok önemli olduğunu söyledi.

  Özen Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Esra Akça, Endoskopi tanı yönteminin erken teşhis için çok önemli olduğunu söyledi.
   

  Genel Cerrahi Uzmanı Esra Akça

  “Erken Teşhiste Endoskokpi Çok Önemli”

  2013 yılı sonunda Özen Tıp Merkezinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlayan Dr.Esra Akça bininci endoskopi tanı yöntemini gerçekleştirdikten sonra yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

  “Her yıl binlerce insan mide ve barsak kanserine yakalanmakta, belirtiler başladıktan sonra teşhis konulsa bile, hastalık daha ileri bir evrede olduğu için hem ameliyatta alınan kanserli kısım daha geniş olmakta, hem kanser çevre dokulara yayılmış olmaktadır. Dolayısıyla etkili bir tedavi için erken teşhis çok önemlidir.

  Bu nedenle, Endoskopi ve kolonoskopi hem mide ülseri, gastrit, divertikül, polip, ülseratif kolit, chron hastalığı gibi hastalıkların tanısında önemlidir , hem de mide barsak kanserlerinin erken teşhisinde en önemli birer tanı yöntemidir.

  Karın ağrısı, iştahsızlık, yanma, ağza acı su gelmesi, iştahsızlık, kg kaybı, kansızlık, tuvalet alışkanlıklarının değişmesi gibi şikayetleri olan hastalarda uygulanan bu tanı yöntemleri, hiçbir şikayeti olmayan hastalarda da 40 yaşından sonra kanser tarama yöntemi olarak gündeme gelmektedir.

  Avrupa ülkelerinde rutin olarak sağlık merkezlerinden hastalara haber verilerek bu işlemler yıllık periyodik olarak yapılmaktadır.

  Tıp Merkezimizde 4 ay içinde 1000 endoskopi, 100 den fazla kolonoskopi işlemi gerçekleştirildi.

  Hastalar bu işlemlerde acı çekmekten korktukları için, iki tanı yöntemi de anestezi uzmanı kontrolü altında tamamen uyutularak gerçekleştirilmekte olup, hastalar birkaç dakika uyutulmakta ve işlem hiçbir acı çekmeden sonuçlandırılmaktadır.”

  Haberin Diğer Fotoğrafları